Hoppa till sidans innehåll

Kulknappens individuella tävlingsframgångar 2022


På den här sidan samlar vi Kulknappens individuella tävlingsframgångar under 2022 i kronologisk ordning.

Lördagen den 18 juni
Boris Minne,  Öppen dubbel, Monrad,  Ulricehamn, 40 lag
2. Pia Johnsson/Berit Sjöberg

Månddagen den 6 juni
Klosterboulen 1, V55 Dubbel Monrad, Åskloster, 40 lag
2. Inger Nygren/Mats Peterson
4. Hasse Svensson/Timo Lager
6. Walter Mörk/Hans Ericsson
8. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 5 juni
Walters Minne, Dubbel V60, Monrad, Halmstad, 45 lag
3. Hasse Svensson/Timo Lager

Lördagen den 4 juni
Dmfighten, Damdubbel, Monrad,  Dalsjöfors, 20 lag
1. Lena Hjalmarsson/Pia Johnsson
2. Birgitta Olausson/Berit Sjöberg

Onsdagen den 1 juni
Tullbrons Försommarträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 38 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Kristi Himmelfärdshelgen torsdagen den 26 – lördagen den 28 maj
Distriktsmästerskap
Öppen dubbel, Varberg, 10 lag
2. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson
3. Berit Sjöberg/Mats Peterson
3. Inger Nygren/Robert Bergström

Damdubbel, Varberg, 5 lag
2. Ann-Britt Carlsson/Christina Hofling
3. Lena Hjalmarsson/Pia Johnsson

Dubbel V65, Knäred, 10 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson Distriktsmästare

Dubbel V55, Knäred, 7 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 19 maj
STT-cupen, Öppen Dubbel Monrad, Tranemo,   52 lag
2. Berit Sjöberg/Pia Johnsson

Lördagen den 14 maj
Vallås Mixtrippel, V65 Mixed Trippel Monrad, Halmstad, 23 lag
1. Inger Nygren/Mats Peterson/Hasse Svensson

Onsdagen den 11 maj
Knuff Cup V60d, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 44 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 7 maj
Lindomespelen 2022, Öppen Trippel Annan, Lindome, 20 lag
10. Tobias Andersson/Robert Bergström/Berit Sjöberg

Fredagen den 6 maj
Guldcupen V65d, V65 Dubbel Monrad, Borås, 30 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 4 maj
Oskarströms cup, V60 dubbel Monrad, Oskarsström, 46 lag
4. Gert-Åke Carlsson/Martin Weddig
7. Jari Alatalo/Per Berndtsson

Lördagen den 23 april
Hallcupen 4,V60 dubbel Monrad, Kunbsbacka, 43 lag
1. Per Berndtsson/Jari Alatalo

Måndagen den 18 april (Annandag Påsk)
Tullbrons Påsktrippel, V55 Trippel Monrad, Falkenberg, 32 lag
1. Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson/Birgitta Olausson
5. Timo Lager/Mats Peterson/Hasse Svensson

Fredagen den 15 april
Äggacupen Borås, V65 Dubbel Monrad, Borås, 28 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 9 april
Par och Triss i Damer, Damdubbel, Grupp, Tyringe, 38 lag
1. Ann-Britt Carlsson/Christina Hofling
3. Pia Johnsson/Ulla Olsson
5. Berit Sjöberg/Jeannine Rychlik
5. Lena Karlsson/Inger Nygren

Lördagen den 26 mars
Kärringarally, Damdubbel, Monrad, Ulricehamn, 28 lag
1. Berit Sjöberg/Pia Johnsson

Steektrippeln, V60 trippel, Monrad, Halmstad, 26 lag
5. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Hallcupen 3, V60 dubbel, Monrad, Kungsbacka, 36 lag
2. Lars Magnusson/(Monica Bohman FVV)

Lördagen den 12 mars
Ulricacupen, Damdubbel, Monrad, Ulricehamn, 32 lag
8. Inger Andersson/Berit Sjöberg

Söndagen den 6 mars
Fyrmanna, Öppen, Annan, Hovslätt Jönköping, 15 lag
2. Berit Sjöberg, (Lindali Andersson AIK, Fredrik Hirverud POM, Joacim Delin JBK)

Söndagen den 20 februari
Varbergs februaricup, V65 dubbel Monrad, Varberg, 35 lag
2. Gittan Olausson/Kenneth Johansson
4. Inger Nygren/Mats Peterson

Söndagen den 16 januari
Tullbrons januariträff, V65 dubbel Monrad, Falkenberg, 30 lag
1. Hasse Svensson/Timo Lager
2. Gittan Olausson/Kenneth Johansson

Fredagen den 21 januari
Månadsfighten, V65 dubbel Monrad, Borås, 28 lag
1. Mats Peterson/Hasse Svensson

Uppdaterad: 18 JUN 2022 21:22 Skribent: Christer Sandberg
E-post: This is a mailto link

 

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info