Gå till innehåll
Varbergs Bouleklubb - Kulknappen
Varbergs Bouleklubb - Kulknappen

Kulknappsframgångar på avslutningsdagen

Denice Cantola och Kristofer Hirverud stod för fina prestationer sista SM-dagen. Femteplatser i dam- respektive öppna klassen. Foto: Mats Peterson

Denice Cantola och Kristofer Hirverud stod för fina insatser under den sista SM-dagen då båda lyckades ta sig till kvartsfinaler i dam- respektive den öppna klassen. Långt gick också Melker Karlsson, som i V65-klassen tog sig fram till åttondelen.

När SM-veckan idag avslutades med singel så lyckades Denice Cantola spela sig fram till kvartsfinal i damsingel med 165 anmälda spelare. I kvarten fick hon möta 23:e rankade Frida Brage från Sörbyängen. Den slutade med en hedersam förlust, 8-13. Frida Brage tog sig sedan vidare till finalen genom att slå välmeriterade Therése Ekengren. Finalen vanns sedan av förstaseedade Anette Rahm-Ericsson från La Boule d'Or. Denice slutade alltså på 5:e plats i singel i sitt första SM.

Också Kristofer Hirverud stod för en mycket fin prestation genom att ta sig till kvarten i den öppna klassen, i vilken 162 spelare var anmälda. Han inledde med att slå Annelie Westin LBO, som är rankad 8 i Sverige, med 13-12 i sextiofjärdedelen. Efter att sedan slå först Christopher Bylund SUN och sedan Pierre Geerhold SVÄ och Philip Hedberg TED fick han i kvarten möta Nicolas Gonzalez Hedqvist, rankad 4 i Sverige. Kristofer gjorde en bra match där också men förlorade med 11-13. En femteplats i den stora öppna singelklassen blev det alltså.
Gonzales Hedqvist fortsatte därefter med att besegra legendaren Rickard Nilsson och sedan bli svensk singelmästare genom att i finalen slå Niklas Marklund RAB med 13-12.

Melker Karlsson var den av de kvarvarande kulknapparna som tog sig längst i V65-klassen. Han tick till åttondelen där han besegrades av Kärnans Nano Espejo.

Publicerad: 2026-07-12

Senast uppdaterad: 2026-07-29

Författare: Christer Sandberg

Besöksadress
Stenåsavägen 5
432 32 VARBERG

Postadress
c/o Inger Nygren
Köpstadsvägen 60
432 50 VARBERG

Kontakta oss

070-310 34 04
info@kulknappen.se