Hoppa till sidans innehåll

2018


Individuella tävlingsresultat 2018

Fredagen den 14 december
Vintercupen, V65 Mixed Dubbel Monrad, Borås, 34 lag
8. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Lördagen den 1 december
Hallcupen 7, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 37 lag
2. Kenneth Johansson/Birgitta Olausson
3. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 25 november
Hällesåker Cup, V55 Dubbel Grupp,  Lindome, 19 lag
1. Inger Nygren/Mats Peterson
3. Timo Lager/Hasse Svensson
5. Christer Sandberg/Kenneth Johansson

Lördagen den 24 november
Nobemberkulan, V60 Dubbel Monrad,  Halmstad, 31 lag
3. Mats Peterson/Hasse Svensson

Lördagen den 17 november
Hallcupen 6, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
1. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Lördagen den 10 november
Falkenbergs Novembermix, V55 Mixed Dubbel Monrad,  Falkenberg, 36 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Lördagen den 20 oktober
Halloweencupen
, V65 Damdubbel Monrad, Borås, 14 lag
2. Christina Eng/Ulla Olsson
3. Lena Karlsson/Inger Nygren
7. Ann-Britt Carlsson/Birgitta Olausson

Halloweencupen V65, Dubbel Monrad, Borås, 16 lag
6. Leif Carlsson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 4 oktober
Månadsfighten, V65 Mixed dubbel, monrad, Dahlsjöfors,  22 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 23 september
Tullbrons Höstträff, V65 Dubbel Monrad, 40 lag
7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 15 september
Guldmixen, V65 Dubbel Monrad, Dalsjöfors, 30 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 2 september
Knuff Cup, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 40 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Kållecupen, V55 Dubbel Grupp A+B, Kållered, 32 lag
2. Timo Lager/Hans-Åke Svensson
3. Inger Nygren/Mats Peterson

Söndagen den 19 augusti
Falkens Veteranfyrling, V55 4 Direktutslagning, Falkenberg, 18 lag
3. Timo Lager/Inger Nygren/Mats Peterson/Hans-Åke Svensson

Tisdagen den 14 august
Rydetdubbeln, V55 Dubbel monrad, Onsala, 30 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 8 augusti
Klosterboulen, V65 Dubbel monrad, Åskloster, 38 lag
3. Christina Eng/Stig Larsson
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
9. Sally Martinsson/Christer Gunnarsson

Lördagen den 4 augusti
Singelfestivalen, V65 Mixed Dubbel monrad, Borås, 18 lag
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 28 juli
Distriktsmästerskap, Singel V55, Varberg , 18 deltagare
1. Hasse Svensson - distriktsmästare
2. Mats Peterson
5. Ulla Olsson, Jan-Olof Olsson och Walter Mörk

Onsdagen den 25 juli
Distriktsmästerskap, Mixed dubbel V65, Åskloster, 30 lag
2. Sally Martinsson/Christer Gunnarsson
7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
8. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

 

SM DEN 15–21 JULI I KARLSTAD

Fredagen den 20 juli
SM V55 dubbel
5. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager

Onsdagen den 18 juli 
SM V65 singel
3. Birgitta Olausson

Tisdagen den 17 juli
SM V65 Mixed dubbel
5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 5 juli
Tandemspelen, V55 Trippel Monrad, Tvååker, 39 lag
2. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Erna Olsson
5. Kenneth Johansson/Birgitta Olausson/Mats Peterson

Onsdagen den 4 juli
Tandemspelen, V60 Dubbel Monrad, Tvååker, 48 lag
1. Kenneth Johansson/Birgitta Olausson
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 10 juni
10000-kronorsjakten, Dubbel V65 Monrad, Landvetter, 60 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 6 juni
Klosterboulen Dubbel V55 Monrad, Åskloster, 51 lag
1. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren//Mats Peterson
6. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
10. Elsy Svensson/Lennart Johansson
13. Arne Dyberg/Lennart Bengtsson

Söndagen den 13 maj
Distriktsmästerskap Trippel V65, Halmstad, 22 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/ Lennart Johansson
5. Lena Hjalmarsson/Stig Johansson/Walter Mörk

Lördagen den 12 maj
Distriktsmästerskap Trippel V55, Halmstad, 5 lag
3. Inger Nygren/Mats Peterson/Hasse Svensson

Fredagen den 11 maj
Distriktsmästerskap, Dubbel V65, Falkenberg, 32 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Stig Johansson/Timo Lager
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Torsdagen den 10 maj
Distriktsmästerskap, Dubbel V55, Halmstad, 16 lag
1. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren//Mats Peterson

Distriktsmästerskap Damdubbel, Halmstad, 6 lag
4. Anki Köhler/Britt-Marie Kihlstedt

Lördagen den 5 maj
Sansjös Damcup, Damdubbel Monrad, Borås, 18 lag
1. Elsy Svensson/Berit Sjöberg (KIF)

Lördagen den 21 april
Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
4. Britt Brorsson/Hasse Svensson
6. Christina Eng/Sally Martinsson

Lördagen den 14 april
Kärringarallyt, Damdubbel Monrad, Lassalyckan Ulricehamn, 40 lag
1. Elsy Svensson/Berit Sjöberg (KIF)

Onsdagen den 11 april
4 Hösäckar, Fyramannalag V65 Monrad, Helsingborg , 15 lag
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Mats Nilsson (PET)/Jan-Anders Nilsson (FFP)

Lördagen den 9 april
Par o Triss i Damer, Trippel Annan, Tyringe , 28 lag
4. Sally Martinsson/Birgitta Olausson/Ann-Britt Carlsson

Lördagen den 8 april
Distriktsmästerskap, Singel V65 Annan, Falkenberg , 38 deltagare
7. Arne Dyberg

Måndagen den 2 april
Tullbrons Påskträff,  Trippel Monrad, Falkenberg, 37 lag
5. Hasse Svensson/Inger Nygren/Mats Peterson

Söndagen den 25 mars
Dubbelleken, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 32 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Fredagen den 23 mars
Läjåsspelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 52 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Inger Andersson/Berny Andersson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Onsdagen den 21 mars
Vallås Trippelmixed,  V65 Mixed trippel Monrad, Halmstad, 29 lag
2. Birgtta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

Lördagen den 17 mars
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 41 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Britt Brorsson/Hasse Svensson
4. Douglas Adolfsson/Sally Martinsson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Lördagen den 10 mars
Varbergs Vintercup 43, Öppen Mixed dubbel, Varberg, 29 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
5. Inger Andersson/Berny Andersson
    Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 4 mars
Vårmixen, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 55 lag
2. Birgtta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 17 februari
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
1. Britt Brorsson/Hasse Svensson
3. Kenneth Johansson/Lennart Johansson
4. Christer Gunnarsson/Sally Martinsson

Söndagen den 4 februari
Tullbrons Februariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag
3. Kenneth Johansson/Stig Johansson

Lördagen den 13 januari
Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 40 lag
1. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Tisdagen den 2 januari
LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 58 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
4. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
5. Britt Brorsson/Berny Andersson

Uppdaterad: 03 JAN 2019 10:51 Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info