Hoppa till sidans innehåll

2017


Individuella tävlingsresultat 2017

 

Lördagen den 8 december

L-G Krantz minne, V65 Dubbel Monrad,  Borås, 40 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 2 december

Hallcupen 7, V60 Dubbel Monrad,  Kungsbacka, 44 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Britt Brorsson/Hasse Svensson

 

Lördagen den 25 november

Novemberkulan, V60 Dubbel Monrad,  Halmstad, 40 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

3. Hasse Svensson/Timo Lager

 

Lördagen den 18 november

Hallcupen 6, V60 Dubbel Monrad,  Kungsbacka, 42 lag

1. Britt Brorsson/Hasse Svensson

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 12 november

Falkenbergs Novembermix, V60 Mixed Dubbel Monrad,  Falkenberg, 40 lag

1. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

2. Inger Nygren/Mats Peterson

6. Britt Brorsson/Hasse Svensson

 

Lördagen den 21 oktober

Halloween, V65 Dubbel Monrad,  Borås, 38 lag

1. Stig Johansson/Walter Mörk

Halloween, Dubbel Monrad,  Borås, 16 lag

6. Christer Sandberg/Mats Peterson

Falkens damhelg, Damdubbel Grupp, Falkenberg , 35 lag

3. Ingegerd Henkelman/Elsy Svensson
3. Anki Köhler/Britt-Marie Kihlstedt

5. Erna Olsson/Ulla Olsson
5. Britt Brorsson/Saly Martinsson

Lördagen den 14 oktober

Hallcupen 5, V60 Dubbel Monrad,  Kungsbacka, 43 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 1 oktober

Falkens höstträff, Dubbel V60 Monrad, Falkenberg, 36 lag

1. Timo Lager/Hasse Svensson

 

Söndagen den 17 september

Walters minne, Dubbel V65 Monrad, Halmstad , 38 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson


Fredagen den 8 september

Guldmix, V65  Mixed dubbel Monrad, Dalsjöfors, 38 lag

2. Birgitta Olausson/Kennet Johansson

 

Onsdagen den 30 augusti

Knuff Cup, Dubbel V65 Monrad, Halmstad , 42 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Onsdagen den 23 augusti

Klosterboulen, Dubbel V65 Monrad, Åskloster, 42 lag

2. Sally Martinsson/Christer Gunnarsson

3. Stig Johansson/Romano Percat (FFP)

 

Lördagen den 29 juli

Falkens Veteranfyrling, V55 4 Monrad, Falkenberg, 46 lag

5. Birgitta Olausson/Kennet Johansson/Birgitta Simonsson (KNF)/Lars-Åke Simonsson (KNF)

7. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

 

Onsdagen den 26 juli

Distriktsmästerskap, Mixed dubbel V65, Åskloster, 32 lag

2. Berny Andersson/Inger Andersson

3. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson och Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

 

SM 16–22 JULI I VETLANDA

Lördagen den 22 juli

V65 dubbel, 197 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson, Svenska Mästare

Söndagen den 16 juli

Mixed trippel, 88 lag

5. Christer Gunnarsson/Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

 

Torsdagen den 6 juli

Tandemspelen, Trippel V55 Monrad, Tvååker, 37 lag

6. Christer Gunnarsson/Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

 

 Söndagen den 25 juni

 Distriktsmästerskap, Mixed dubbel V55, Halmstad, 14 lag

 1. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson – distriktsmästare

2. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Tisdagen den 6 juni

Klosterboulen 1, Dubbel V65 Monrad, Åskloster, 52 lag

2. Hasse Svensson/Timo Lager

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 4 juni

Distriktsmästerskap, Trippel V55, Halmstad, 10 lag

1. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager – distriktsmästare

 

Söndagen den 28 maj

Distriktsmästerskap, Trippel V65, Halmstad, 18 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

 

Lördagen den 27 maj

Distriktsmästerskap, Dubbel V55, Halmstad, 15 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

5. Hasse Svensson/Timo Lager

Distriktsmästerskap, Damdubbel, Halmstad, 6 lag

3. Anki Jönsson/Britt-Marie Kihlstedt

 

Torsdagen den 25 maj

Distriktsmästerskap, Dubbel V65, Halmstad, 33 lag

3. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 15 maj

HP Cup V65 Dubbel Monrad,  Halmstad, 53 lag

3. Kenneth Johansson/Mats Nilsson (PET)

 

Lördagen den 29 april

Kulknappens Vårcup 1, Öppen mixed trippel,  Varberg, 14 lag

3. Ann-Britt Carlsson/Erna Olsson/Leif Carlsson

5. Elsy Svensson/Jalle Mårtensson/Lennart Bengtsson

5. Britt Brorsson/Hasse Svensson/Timo Lager

 

Lördagen den 22 april

Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad,  Kungsbacka, 40 lag

1. Britt Brorsson/Hasse Svensson

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Onsdagen den 19 april

Sparbankscupen V, V65 Dubbel Monrad,  Ulricehamn, 40 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Fredagen den 14 april

Äggacupen, V65 Dubbel Monrad,  Borås, 40 lag

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 18 mars

Hallcupen 3, V60 Dubbel Monrad,  Kungsbacka, 41 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Onsdagen den 15 mars

Vallås trippelmix, V65 Mixed trippel Monrad, Halmstad, 36 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

2. Ann-Britt Carlsson/Britt Brorsson/Leif Carlsson

 

Söndagen den 12 mars

Distriktsmästerskap, Singel V55, Falkenberg , 10 deltagare

1. Hasse Svensson - distriktsmästare

3. Kenneth Johansson

Distriktsmästerskap, Damsingel, Falkenberg , 10 deltagare

1. Birgitta Olausson - distriktsmästare

2. Lena Hjalmarsson

3. Sally Martinsson

 

Lördagen den 11 mars

Distriktsmästerskap, Singel V65, Falkenberg , 10 deltagare

1. Kenneth Johansson - distriktsmästare

 

Söndagen den 5 mars

Vårmixen, V65 Mixed dubbel Monrad, Halmstad, 36 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 18 februari

LäjÅs-spelen, V55 Dubbel Monrad, Varberg, 37 lag

4. Timo Lager/Hasse Svensson

6. Arne Dyberg/Lennart Ingeltun

8. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 29 januari

Falkens vintertrippel, V55 Trippel Monrad, Falkenberg, 33 lag

2. Bo Karlberg/Britt Brorsson/Klaus Grossmann

5. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager

 

Lördagen den 14 januari

Falkens januariträff, V60 Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

3. Christer Gunnarsson/Stig Johansson

5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

7. Lennart Ingeltun/Arne Dyberg

8. Britt Brorsson/Klaus Grossmann

 

Fredagen den 6 januari

Fyrlingen, V65 Dubbel Grupp, Borås, 28 lag

5. Hasse Svensson/Timo Lager

 

Onsdagen den 4 januari

LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 62 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

4. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

9. Lisbeth Gabrielsson/(Britt-Marie Gustavsson, ÅSK)

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 02 JAN 2018 16:40 Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-19437
E-post: This is a mailto link

Se all info