Hoppa till sidans innehåll

2016


Fredagen den 16 december

Vintercupen, V65 Mixed dubbel Monrad, Borås, 34 lag

1. Elsy Svensson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 11 december

Falkens Damhelg, Trippel, grupp, Falkenberg, 12 lag

3. Anki Jönsson/Berit Sjöberg (KIF)/Gunilla Nilsson (TUL)

 

Lördagen den 10 december

Falkens Damhelg,  Dubbel, grupp, Falkenberg, 16 lag

5. Anki Jönsson/Jennie Göransson (HBK)

 

Hallcupen 7, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 43 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Fredagen den 18 november

Trollmixen 6, V65 Mixed Dubbel Monrad, Ulricehamn, 35 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 13 november

Falkens novembermix, V65 dubbel Monrad, Falkenberg, 38 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 12 november

Hallcupen 6, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 43 lag

4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 23 oktober

Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

6. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

 

Lördagen den 15 oktober

Läj-Ås-spelen 2, V65 dubbel monrad, Varberg, 58 lag

3. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

 

Söndagen den 9 oktober

Falkens höstträff, V65 dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 8 oktober

Bogesundfighten H, V55 trippelel monrad, Ulricehamn, 32 lag

5. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager

 

Lördagen den 17 september

Guldmixen, V65 mixed dubbel monrad, Dalsjöfors, 33 lag

7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 11 september

Walters minne, V65 dubbel monrad, Halmstad, 38 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 28 augusti

Kållecupen, V55 dubbel grupp, Torrekulla, 32 lag

1. Inger Nygren/Mats Peterson

 

Söndagen den 21 augusti

Falkens Augustiträff, V55 dubbel grupp, Falkenberg, 66 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

5. Klaus Grossmann/Sune Moberg

5. Inger Nygren/Mats Peterson

 

Tisdagen den 9 augusti

Rydetdubbeln, V60 dubbel Monrad, Onsala, 58 lag

2. Valter Mörk/Christer Gunnarson

 

Lördagen den 6 augusti

Klosterboulen 2, V65 dubbel Monrad, Åskloster, 40 lag

2. Britt Brorsson/Sune Moberg

3. Birgitta Olausson/Kennet Johansson

 

Onsdagen den 27 juli

Distriktsmästerskap, Dubbel V65, Falkenberg, 25 lag

3. Birgittta Olausson/Kenneth Johansson

5. Britt-Marie Kihlstedt/Sune Moberg

5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

 

Söndagen den 17 juli - lördagen den 23 juli

Svenska Mästerskapen, Malmö

Dubbel, V65, 214 lag

1. Klaus Grossmann/Sune Moberg (svenska mästare)

Singel V65

5. Christer Gunnarson

Mixed dubbel V65

1. Inger Nygren/Mats Peterson (svenska mästare)

Mixed trippel V65

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Mats Peterson (svenska mästare)

 

Torsdagen den 7 juli

Tandemspelen, V60 trippel Monrad, Tvååker, 36 lag

1. Birgitta Olausson/Mats Peterson/Kenneth Johansson

3. Lena Hjalmarson/Valter Mörk/Christer Gunnarson

4. Erna Olsson/Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

 

Onsdagen den 6 juli,

Tandemspelen, V60 dubbel Monrad, Tvååker, 48 lag

6. Britt Brorsson/Sune Moberg

 

Lördagen den 11 juni och söndagen den 12 juni

Landslagskval, Trippel V55, Falkenberg, 16 lag

5-8. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager

 

Måndagen den 6 juni

Distriktsmästerskap, Trippel V55, Halmstad, 16 lag

1. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager - distriktsmästare

 

Lördagen den 4 juni

Klosterboulen 1, V55 dubbel Monrad, Åskloster, 38 lag

1. Britt Brorsson/Sune Moberg

2. Christer Sandberg/Mats Peterson

8. Hasse Svensson/Timo Lager

 

Lördagen den 28 maj

Team Bornholm Cup, Öppen dubbel Annan, Tejn, 64 lag

3. Christer Sandberg/Mats Peterson

 

Onsdagen den 25 maj

Distriktsmästerskap, Trippel V65, Halmstad, 24 lag

1. Birgitta Olausson/Klaus Grossmann/Sune Moberg - distriktsmästare

3. Ann-Britt Carlsson/Erna Olsson/Leif Carlsson

 

Söndagen den 22 maj

Falkens Vårfyrlingen, V65  Monrad, Falkenberg, ?? lag

1. Britt Brorsson/Elsy Svensson/Lennart Bengtsson/Bosse Karlberg

 

Torsdagen den 5 maj

Distriktsmästerskap, Damdubbel, Halmstad, 8 lag

1. Anki Jönsson/Britt-Marie Kihlstedt - distriktsmästare

 

Distriktsmästerskap, Öppen dubbel, Halmstad, 7 lag

2. Peter Lundqvist/Tobias Andersson

 

Distriktsmästerskap, Dubbel V55, Halmstad, 28 lag

3. Britt Brorsson/Sune Moberg 

5. Christer Sandberg/Mats Peterson

     Hasse Svensson/Timo Lager

 

Lördagen den 23 april

Glascupen, V65 Mixed dubbel Monrad, Borås, 22 lag

1. Britt Brorsson/Sune Moberg

3. Ann-Britt Carlsson/Walter Mörk

 

Lördagen den 16 april

Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

3. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson

4. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 9 april

Distriktsmästerskap, Singel V55, Knäred , 20 deltagare

1. Hasse Svensson - distriktsmästare

5. Kenneth Johansson

 

Söndagen den 27 mars

Triss i damer, Trippel dam annan, Tyringe, 13 lag

3. Anki Jönsson/Karin Morän HBK/Ingrid Ståhl ÅST

 

Lördagen den 19 mars

Hallcupen 3, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

2. Stig Johansson/Sune Moberg

5. Britt Brorsson/Lennart Bengtsson

 

Onsdagen den 16 mars

Vallås trippelmix, V65 Mixed dubbel Monrad, Halmstad, 36 lag

2. Lena Hjalmarsson/Sally Martinsson/Walter Mörk

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

 

Fredagen den 11 mars

Trollmixen, V65 Mixed dubbel Monrad, Ulricehamn, 40 lag

2. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

 

Lördagen den 5 mars

Varbergs Vintercup 41, V60 Mixed dubbel Monrad, Varberg, 59 lag

3. Elsy Svensson/Kenneth Johansson

7. Britt Marie Kihlstedt/Sune Moberg

9. Inger Andersson/Berny Andersson

 

Lördagen den 26 februari

Månadsfighten, V65 Dubbel Monrad, Borås, 28 lag

4. Lena Hjalmarsson/Valter Mörk

7. Britt Brorsson/Bosse Karlberg

 

Söndagen den 14 februari

Falkens Vinterspel, V60 Trippel Monrad, Falkenberg, 37 lag

4. Lennart Johansson/Stig Johansson/Sune Moberg

 

Lördagen den 13 februari

Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

2. Stig Johansson/Sune Moberg

 

Söndagen den 31 januari

Januariknuffen, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 48 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

4. Lennart Ingeltun/Jan-Olof Olsson

 

Lördagen den 23 januari

Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Stig Johansson/Sune Moberg

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

7. Sally Martinsson/Britt Brorsson

 

Söndagen den 10 januari

Falkens Januariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 38 lag

1. Stig Johansson/Sune Moberg

4. Erna Olsson/Christer Gunnarsson

7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 2 januari

LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 62 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

4. Elsy Svensson/Lennart Johansson

8. Berny Andersson/Sune Moberg

9. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson

10. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Uppdaterad: 10 FEB 2017 12:23 Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-19437
E-post: This is a mailto link

Se all info