Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingsresultat 2014


Söndagen den 7 december

Julveteranen, V65 Dubbel monrad, Åstorp, 14 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Julveteranen, V55 Dubel grupp, Åstorp, 12 lag

1. Carina Jansson/Clas Jansson


Fredagen den 5 december

L-G Krantz minne, V65 Dubbel monrad, Borås, 50 lag

5. Carlos Soto/Sune Moberg

 

Torsdagen den 4 december

Snapphanefejden, V60 Dubbel monrad, Tyringe, 24 lag

2. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Lördagen den 29 november

Hallcupen 7, V60 Dubbel monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Berny Andersson/Sune Moberg

4. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

7. Britt Brorsson/Gert Olsson


Söndagen den 23 november 

Gåsacup, V55 dubbel grupp, Åstorp, 16 lag

2. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Falkens Novembermix, V65 mixed dubbel monrad, Falkenberg, 34 lag

3. Elsy Svensson/Bo Karlberg

4. Sune Moberg/Gerd Karlsson (FFP)

 

Lördagen den 22 november 

Mixed Mega Boule, mixed trippel C-pool, Skövde, 16 lag

3. Kristofer Hirverud/Ann Callderyd (Boulebangers)/Thomas Callderyd (Boulebangers)

 

Lördagen den 15 november 

Hallcupen 6, V60 dubbel monrad, Kungsbacka, 44 lag

2. Britt Brorsson/Arne Blomfeldt

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

4. Berny Andersson/Sune Moberg

 

Lördagen den 1 november

Novemberknuffen, V60 dubbel monrad, Halmstad, 36 lag

5. Carina Jansson/Clas Jansson

8. Stig Johansson/Gert Olsson

 

Lördagen den 25 oktober

Varbergs vintercup 38, V60 dubbel monrad, Varberg, 51 lag

6. Arne Blomfeldt/Arne Dyberg

 

Söndagen den 19 oktober

Gammelbjörnen, V55 dubbel grupp, Åstorp, 15 lag

2. Clas Jansson/Werner Heidenreich (HLS)

 

Gammelbjörnen, V65 dubbel dubbel, Åstorp, 15 lag

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 18 oktober

Ladies weekend, Damdubbel grupp A+B, Halmstad, 19 lag

1. Carina Jansson/Monika Kristiansson (Club Phoenix, PHX)

3. Anki Jönsson/Chalot Tannie Thomsen (KÖP)


Månadsfighten, V65 Dubbel monrad, Dahlsjöfors, 22 lag

1. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 11 oktober

Hallcupen 5, V60 Dubbel monrad, Kungsbacka, 40 lag

1. Stig Johansson/Gert Olsson

2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson


Torsdagen den 9 oktober

Seniorkampen, Mixed dubbel V60, monrad, Jutan (Helsingborg), 24 lag

1. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Söndagen den 28 september

Falkträffen, V65 Dubbel monrad, Falkenberg, 46 lag

4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson


Lördagen den 27 september

Boråsar´n, V65 Dubbel monrad med slutspel, Borås, 30 lag

2. Elsy Svensson/Bo Karlberg

 

Söndagen den 21 september

Guldmixen, Mixed Dubbel V55, monrad A+B, Dalsjöfors, 44 lag

2. Elsy Svensson/Bo Karlberg

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Söndagen den 31 augusti

Kållecupen, Dubbel V55, grupp, Kållered, 32 lag

3. Hasse Svensson/Timo Lager

 

Lördagen den 30 augusti

Sillacupen, Trippel (minst en veteran), monrad, Simrishamn, 16 lag

4. Carina Jansson/Clas Jansson/Anders Bockman (CPC)

 

Söndagen den 24 augusti

Knuff Cup, Dubbel V65, monrad, Halmstad, 40 lag

7. Carlos Soto/Sune Moberg

8. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Torsdagen den 21 augusti

Folkpardsdubbeln, Dubbel V60, annan, Vellinge, 32 lag

2. Carlos Soto/Sune Moberg

 

Lördagen den 16 augusti

POM de prix 2014, Öppen trippel, pool, Toarpsdal, 17 lag

1. Viktor Krantz/Kristofer Hirverud/Mats Peterson

 

Torsdagen den 14 augusti

Vellingemixen, Mixed trippel V65, annan, Vellinge, 13 lag

3. Carina Jansson/Clas Jansson/Bengt-Åke Mattsson (KÄR)

 

Tisdagen den 12 augusti

Hylte sommartävling 2014, Dubbel V65, monrad, Torup, 85 lag

1. Carlos Soto/Sune Moberg

5. Elsy Svensson/Bo Karlberg

 

Söndagen den 3 augusti

Oskarströms Cup, Dubbel V65, monrad, Oskarström, 54 lag

3. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Söndagen den 27 juli

Klosterboulen 2, Dubbel V55, monrad, Åskloster, 60 lag

3. Gert Olsson/Stig Johansson

5. Carina Jansson/Clas Jansson


Söndagen den 15 juli - lördagen den 21 juli

Svenska Mästerskapen, Växjö 

Dubbel V65,

2. Carina Jansson/Clas Jansson (silvermedaljer)

5. Sune Moberg/Carlos Soto

Trippel V55, 83 lag

9. Carina Jansson/Clas Jansson/Mats Peterson

Skytte V55

2. Clas Jansson (silvermedalj)

Trippel Yngre junior

2. Victor Krantz/Linnea von Eggers Patron (Kärnan)/Samuel Stubbendorf (AIK) (silvermedalj)

Singel V65, 343 deltagare

9. Birgitta Olausson

9. Sune Moberg

Singel V55, 159 deltagare

1. Klaus Grossmann (guldmedalj, Svensk mästare)

Mixed dubbel V65, 219 lag

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Mixed trippel Junior, 11 lag

5. Viktor Krantz/Lava Frank (GBB)/Oliver Thorell (TRX)

Mixed trippel V55, 70 lag

2. Carina Jansson/Clas Jansson/Mats Peterson (silvermedaljer)

Mixed trippel V65, 94 lag

2. Birgitta Olausson/Lennart Johansson/Kenneth Johansson (silvermedaljer)

5. Sally Martinsson/Douglas Adolfsson/Gert Olsson

 

Måndagen den 30 juni

Svenska Mästerskapen, skytte öppen, Borås

3. Kristofer Hirverud (bronsmedalj)

 

Lördagen den 28 juni

Varbergs Strandcup, Dubbel dam, pool, Varberg, 29 lag

3. Ingegerd Henkelmann/Maria Wallman (SKT)

 

Fredagen den 27 juni

Varbergs Strandcup, V55 trippel nationell, pool, Varberg, 60 lag

3. Berny Andersson/Sune Moberg/Carlos Soto

5. Carina Jansson/Clas Jansson/Mats Peterson

 

Torsdagen den 26 juni

Varbergs Strandcup, V65 dubbel - Kjells minne, monrad , Varberg, 142 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Arne Blomfeldt/Romano Percat (FFP)

4. Inger Andersson/Berny Andersson

7. Sune Moberg/Carlos Soto

 

Onsdagen den 25 juni

Klotträffen, V65 dubbel monrad, Halmstad, 54 lag

5. Carina Jansson/Clas Jansson


Söndagen den 22 juni

Tycho Brahe cup, V65 dubbel grupp, Landskrona, 19 lag

1. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Torsdagen den 12 juni

Veteranen, V60 dubbel monrad, Helsingborg, 20 lag

1. Clas Jansson/Bengt Åke Mattsson (KÄR)

 

Fredagen den 6 juni

34:e Rövarcupen, V55 dubbel grupp, Löberöd, 26 lag

1. Carina Jansson/Clas Jansson


34:e Rövarcupen, V65 dubbel grupp, Löberöd, 42 lag

1. Kenneth Johansson/Sune Moberg


Söndagen den 1 juni

Distriktsmästerskap, öppen trippel, Halmstad, 8 lag

1. Bo Karlberg/Hasse Svensson/Timo Lager

 

Distriktsmästerskap, V65 trippel, Halmstad, 12 lag

2. Ingegerd Henkelmann/Carlos Soto/Sune Moberg

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

 

Lördagen den 31 maj

Distriktsmästerskap, V65 dubbel, Halmstad, 15 lag

1. Carlos Soto/Sune Moberg

5. Britt Brorsson/Kenneth Johansson


Fredagen den 30 maj

Distriktsmästerskap, mixed dubbel, Halmstad, 11 lag

2. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Distriktsmästerskap, mixed dubbel V65, Halmstad, 28 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

3. Britt Brorsson/Sune Moberg


Torsdagen den 29 maj

Distriktsmästerskap, singel, Halmstad, 8 deltagare

3. Clas Jansson

3. Mats Peterson

 

Distriktsmästerskap, damsingel, Halmstad, 9 deltagare

2. Carina Jansson


Lördagen den 24 maj

Klosterdubbeln 1, V65 Dubbel monrad, Åskloster, 60 lag

4. Stig Johansson/Gert Olsson

7. Arne Dyberg/Jan-Olof Olsson

8. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Onsdagen den 21 maj

Vallås Cup, V65 Dubbel monrad, Halmstad, 53 lag

5. Carlos Soto/Sune Moberg


Tisdagen den 29 april

Vårträffen, V65 Dubbel monrad, Halmstad, 44 lag

1. Kenneth Johansson/Sune Moberg

5. Elsy Svensson/Birgitta Olausson


Lördagen den 26 april

Hällesåker Cup, Öppen dubbel, grupp, Hällesåker, 20 lag

5. Kristofer Hirverud/Mats Peterson

 

Måndagen den 21 april

Påskasmällen 2014, V55 Dubbel, annan, Vellinge, 32 lag

5. Carina Jansson/Clas Jansson

 

Fredagen den 18 april

Äggcupen, V55 Dubbel, grupp, Malmö, 49 lag

5. Carina Jansson/Clas Jansson


Fredagen den 9 april

Månadsfighten, V65 Mixed trippel monrad, Borås, 26 lag

4. Britt Brorsson/Lennart Johansson/Sune Moberg

8. Bosse Karlberg/Inger Löfgren (KÄR)/Ove Löfgren (KÄR)

 

Lördagen den 5 april

Hallcupen 4, V60 Dubbel monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Douglas Adolfsson/Gert Olsson

...

3. Birgitta Olausson/Elsy Svensson

 

Lördagen den 29 mars

Glascupen, V65 Mixed Dubbel monrad, Borås, 32 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Britt Brorsson/Sune Moberg

 

Dubbelleken, V65 Dubbel Annan, Halmstad, 34 lag

5. Stig Johanson /Rune Nilsson

 

Lördagen den 22 mars

Boråsar´n, V65 Dubbel monrad med slutspel, Borås, 18 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

6. Elsy Svensson/Lennart Johansson

 

Söndagen den 15 mars

Hallcupen 3, V60 Dubbel monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Ingegerd Henkelmann/Sune Moberg

5. Britt Brorsson/Bengt Svensson

6. Elsy Svensson/Bo Karlberg

 

Först in sist ur, V55 Trippell, annan, Malmö, 12 lag

4. Carina Jansson/Clas Jansson/Werner Heidenreich (HLS)

 

Lördagen den 14 mars

Trollmixen, V65 Dubbel Monrad, Borås, 66 lag

2. Elsy Svensson/Bo Karlberg

3. Britt Brorsson/Sune Moberg

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 8 mars

Varbergs Vintercup 37, V60 Dubbel Monrad, Varberg, 56 lag

7. Ingegerd Henkelmann/Sune Moberg

 

Söndagen den 2 mars

Veteranbjörnen, V55 Dubbel Grupp, Åstorp, 16 lag

2. Carina Jansson/Claes Jansson

Veteranbjörnen, V65 Dubbel Monrad, Åstorp, 16 lag

3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 1 mars

Månadsfighten, V55 Dubbel Monrad, Borås, 28 lag

5. Timo Lager/Hasse Svensson

Varbergs Vintercup 36, Öppen dubbel Annan, Varberg 17 lag

3. Tobias Johansson/Mats Peterson

 

Söndagen den 16 februari

Falkens Vintertrippel, V60 Trippel Monrad, Falkenberg, 38 lag

3. Gert Olsson/Stig Johansson/Bengt Svensson

4. Bo Karlberg/(Inger och Ove Löfgren Kärnan)

5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

 

Lördagen den 15 februari

Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka 44 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Britt Brorsson/Sune Moberg

 

Söndagen den 9 februari

Kval till Nordstan, Öppen trippel Monrad, Varberg, 6 lag

1. Tobias Johansson/Fredrik Brorsson/Mats Peterson

3. Klaus Grossmann/Kenneth Johansson/Sune Moberg

 

Lördagen den 2 februari

Februariknuffen, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 43 lag

1. Elsy Svensson/Kenneth Johansson

4. Britt Brorsson/Sune Moberg

6. Stig Johansson/Gert Olsson

 

Fredagen den 31 januari

Ullsaxen, V60 Dubbel Monrad, Borås, 44 lag

1. Kenneth Johansson/Sune Moberg

 

Lördagen den 25 januari

Vinteryran, V55 Trippel Grupp, Borås, 8 lag

4. Timo Lager/Mats Peterson/Hasse Svensson 

 

Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag

1. Sune Moberg/Kenneth Johansson

 

Lördagen den 18 januari

Falkens Januariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 52 lag

1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

2. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

6. Carina Jansson/Claes Jansson

 

Söndagen den 13 januari

Vinterspelen, V65 4-manna Monrad, Halmstad, 27 lag

2. Carina Jansson/Claes Jansson/Birgitta Olausson/Mats Peterson

 

Fredagen den 10 januari

Månadsfighten, V65 Mixed Dubbel Monrad, Borås, 63 lag

1. Britt Brorsson/Sune Moberg

6. Elsy Svensson/Bosse Karlberg

Uppdaterad: 10 FEB 2017 12:23 Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-19437
E-post: This is a mailto link

Se all info