Hoppa till sidans innehåll

Kulknappens individuella tävlingsframgångar 2019


På den här samlar vi Kulknappens individuella tävlingsframgångar under 2019 i kronologisk ordning.

(Ni som är ute och tävlar meddela gärna webmaster när ni har varit ute och tävlat så att era resultat verkligen förs in på den här sidan.)


Torsdagen den 6 juni
KLOSTERBOULEN 1, V55 Dubbel Monrad, Åskloster, 48 lag
1. Inger Nygren/Mats Peterson
2. Hasse Svensson/Timo Lager
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 2 juni

DISTRIKTSMÄSTERSKAP, FALKENBERG
TRIPPEL V65, Grupp, 24 lag
1. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Fredagen den 31 maj
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, KNÄRED
DUBBEL V65, Annan, 13 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 30 maj
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, KNÄRED
DUBBEL V55, Annan, 8 lag
2. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren/Mats Peterson

Tisdagen den 28 maj
Rydetrippeln, V55 Trippel Monrad, Onsala, 24 lag
1. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Fredagen den 25 maj
Sommarfyrlingen, V55 Trippel Pool, Falkenberg, 18 lag
9. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager
    Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Sally Martinsson

Lördagen den 4 maj
Vårträffen, V65 Dubbel Monrad, Oskarsström, 27 lag
1. Stig Johansson/Walter Mörk

Måndagen den 22 april
Tullbrons Påskträff, V60 Trippel Monrad, Falkenberg, 40 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Christer Gunnarsson
2. Mats Peterson/Timo Lager/Hasse Svensson
6. Britt Brorsson/Lena Hjalmarsson/Walter Mörki

Lördagen den 13 april
Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 42 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
7. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Söndagen den 7 april
Triss i damer, Damtrippel, Grupp A+B, Tyringe, 25 lag
5. Inger Andersson/Lena Hjamarsson/Gunvor Carlsson (TUL)
5. Birgitta Olausson/Sally Martinsson/Susanne Adolfsson (ÅST)

Lördagen den 6 april
Par i damer, Damdubbel Grupp A+B, Tyringe, 37 lag
2. Birgitta Olausson/Sally Martinsson

Söndagen den 31 mars
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, STÅLHALLEN HALMSTAD
SINGEL V65, 48 deltagare
2. Leif Carlsson

Söndagen den 24 mars
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, BOULECENTRUM FALKENBERG
SINGEL ÖPPEN, 7 deltagare
Distriktsmästare: Peter Lundqvist
SINGEL V55, 16 deltagare
2. Hasse Svensson
3. Kenneth Johansson

Lördagen den 23 mars
Hallcupen 3, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 43 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk
4. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Onsdagen den 20 mars
Vallås Trippelmixed, V65 Trippel Monrad, Halmstad, 35
lag
5. Douglas Adolfsson/Christina Eng/Timo Lager

Söndagen den 17 mars
Falkens Veteran 75, Dubbel Monrad Annan, Falkenberg, 40 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 9 mars
Varbergs Vintercup 45, Öppen mixed dubbel Pool, Varberg, 23 lag
3. Inger Nygren/Robert Bergström (TVÅ)

Lördagen den 23 februari
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
6. Lena Hjalmarrson/Walter Mörk
8. Douglas Adolfsson/Lennart Johansson

Lördagen den 16 februari
Distriktsmästerskap lag V55, Varberg, 32 lag
1. Christer Gunnarsson/Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Inger Nygren/Mats Peterson/Hasse Svensson/Lennart Johansson
2. Lennart Bengtsson/Arne Blomfelt/Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson/Lasse Lothsson/Sven-Arne Bengtsson

Söndagen den 3 februari
Tullbrons Februariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 26 januari
Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 42 lag
1. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Fredagen den 25 januari
Månadsfighten, V65 Dubbel Monrad, Borås, 36 lag
2. Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 2 januari
Falkenbergs Vintertrippel, V55 Trippel Monrad, Falkenberg, 40 lag
3. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 54 lag
3. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson
5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
7. Christer Gunnarsson/Stig Larsson

Uppdaterad: 26 JAN 2019 19:36
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info