Hoppa till sidans innehåll

Kulknappens individuella tävlingsframgångar 2018


På den här samlar vi Kulknappens individuella tävlingsframgångar under 2018 i kronologisk ordning.

(Ni som är ute och tävlar meddela gärna webmaster när ni har varit ute och tävlat så att era resultat verkligen förs in på den här sidan.)

Lördagen den 20 oktober
Halloweencupen
, V65 Damdubbel Monrad, Borås, 14 lag
2. Christina Eng/Ulla Olsson
3. Lena Karlsson/Inger Nygren
7. Ann-Britt Carlsson/Birgitta Olausson

Halloweencupen V65, Dubbel Monrad, Borås, 16 lag
6. Leif Carlsson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 4 oktober
Månadsfighten, V65 Mixed dubbel, monrad, Dahlsjöfors,  22 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 23 september
Tullbrons Höstträff, V65 Dubbel Monrad, 40 lag
7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 15 september
Guldmixen, V65 Dubbel Monrad, Dalsjöfors, 30 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 2 september
Knuff Cup, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 40 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Kållecupen, V55 Dubbel Grupp A+B, Kållered, 32 lag
2. Timo Lager/Hans-Åke Svensson
3. Inger Nygren/Mats Peterson

Söndagen den 19 augusti
Falkens Veteranfyrling, V55 4 Direktutslagning, Falkenberg, 18 lag
3. Timo Lager/Inger Nygren/Mats Peterson/Hans-Åke Svensson

Tisdagen den 14 august
Rydetdubbeln, V55 Dubbel monrad, Onsala, 30 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 8 augusti
Klosterboulen, V65 Dubbel monrad, Åskloster, 38 lag
3. Christina Eng/Stig Larsson
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
9. Sally Martinsson/Christer Gunnarsson

Lördagen den 4 augusti
Singelfestivalen, V65 Mixed Dubbel monrad, Borås, 18 lag
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 28 juli
Distriktsmästerskap, Singel V55, Varberg , 18 deltagare
1. Hasse Svensson - distriktsmästare
2. Mats Peterson
5. Ulla Olsson, Jan-Olof Olsson och Walter Mörk

Onsdagen den 25 juli
Distriktsmästerskap, Mixed dubbel V65, Åskloster, 30 lag
2. Sally Martinsson/Christer Gunnarsson
7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
8. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

 

SM DEN 15–21 JULI I KARLSTAD

Fredagen den 20 juli
SM V55 dubbel
5. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager

Onsdagen den 18 juli 
SM V65 singel
3. Birgitta Olausson

Tisdagen den 17 juli
SM V65 Mixed dubbel
5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 5 juli
Tandemspelen, V55 Trippel Monrad, Tvååker, 39 lag
2. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Erna Olsson
5. Kenneth Johansson/Birgitta Olausson/Mats Peterson

Onsdagen den 4 juli
Tandemspelen, V60 Dubbel Monrad, Tvååker, 48 lag
1. Kenneth Johansson/Birgitta Olausson
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 10 juni
10000-kronorsjakten, Dubbel V65 Monrad, Landvetter, 60 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 6 juni
Klosterboulen Dubbel V55 Monrad, Åskloster, 51 lag
1. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren//Mats Peterson
6. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
10. Elsy Svensson/Lennart Johansson
13. Arne Dyberg/Lennart Bengtsson

Söndagen den 13 maj
Distriktsmästerskap Trippel V65, Halmstad, 22 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/ Lennart Johansson
5. Lena Hjalmarsson/Stig Johansson/Walter Mörk

Lördagen den 12 maj
Distriktsmästerskap Trippel V55, Halmstad, 5 lag
3. Inger Nygren/Mats Peterson/Hasse Svensson

Fredagen den 11 maj
Distriktsmästerskap, Dubbel V65, Falkenberg, 32 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Stig Johansson/Timo Lager
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Torsdagen den 10 maj
Distriktsmästerskap, Dubbel V55, Halmstad, 16 lag
1. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren//Mats Peterson

Distriktsmästerskap Damdubbel, Halmstad, 6 lag
4. Anki Köhler/Britt-Marie Kihlstedt

Lördagen den 5 maj
Sansjös Damcup, Damdubbel Monrad, Borås, 18 lag
1. Elsy Svensson/Berit Sjöberg (KIF)

Lördagen den 21 april
Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
4. Britt Brorsson/Hasse Svensson
6. Christina Eng/Sally Martinsson

Lördagen den 14 april
Kärringarallyt, Damdubbel Monrad, Lassalyckan Ulricehamn, 40 lag
1. Elsy Svensson/Berit Sjöberg (KIF)

Onsdagen den 11 april
4 Hösäckar, Fyramannalag V65 Monrad, Helsingborg , 15 lag
4. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Mats Nilsson (PET)/Jan-Anders Nilsson (FFP)

Lördagen den 9 april
Par o Triss i Damer, Trippel Annan, Tyringe , 28 lag
4. Sally Martinsson/Birgitta Olausson/Ann-Britt Carlsson

Lördagen den 8 april
Distriktsmästerskap, Singel V65 Annan, Falkenberg , 38 deltagare
7. Arne Dyberg

Måndagen den 2 april
Tullbrons Påskträff,  Trippel Monrad, Falkenberg, 37 lag
5. Hasse Svensson/Inger Nygren/Mats Peterson

Söndagen den 25 mars
Dubbelleken, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 32 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Fredagen den 23 mars
Läjåsspelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 52 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Inger Andersson/Berny Andersson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Onsdagen den 21 mars
Vallås Trippelmixed,  V65 Mixed trippel Monrad, Halmstad, 29 lag
2. Birgtta Olausson/Kenneth Johansson/Lennart Johansson

Lördagen den 17 mars
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 41 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Britt Brorsson/Hasse Svensson
4. Douglas Adolfsson/Sally Martinsson
6. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Lördagen den 10 mars
Varbergs Vintercup 43, Öppen Mixed dubbel, Varberg, 29 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
5. Inger Andersson/Berny Andersson
    Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 4 mars
Vårmixen, V65 Dubbel Monrad, Halmstad, 55 lag
2. Birgtta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 17 februari
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
1. Britt Brorsson/Hasse Svensson
3. Kenneth Johansson/Lennart Johansson
4. Christer Gunnarsson/Sally Martinsson

Söndagen den 4 februari
Tullbrons Februariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag
3. Kenneth Johansson/Stig Johansson

Lördagen den 13 januari
Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 40 lag
1. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Onsdagen den 2 januari
LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 58 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
4. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
5. Britt Brorsson/Berny Andersson

Uppdaterad: 02 SEP 2018 19:47
Skribent: Christer Sandberg
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 0340-19437
E-post: This is a mailto link

Se all info