Hoppa till sidans innehåll

Kulknappens individuella tävlingsframgångar 2019


På den här samlar vi Kulknappens individuella tävlingsframgångar under 2019 i kronologisk ordning.

Söndagen den 24 november
Falkens Novembermix, V55 Mixed Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Onsdagen den 20 november
Gåsacupen, V65 Dubbel Monrad, Åstorp, 21 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 13 november
Sparbankscupen, V65 Mixed Dubbel Monrad, Ulricehamn, 40 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 26 oktober
Hallcupen 6, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 43 lag
2. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Fredagen den 18 oktober
Månadsfighten, V65 Mixed dubbel, monrad, Borås,  20 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 13 september
Falkens damhelg, Trippel Monrad, Falkenberg, 23 lag
1. Birgitta Olausson/Christina Eng/Lena Hjalmarsson

Lördagen den 28 september
Hallcupen 5, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 41 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
5. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Söndagen den 22 september
Tullbrons Höstträff, V65 dubbel monrad, Falkenberg, 40 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
4. Inger Nygren/Mats Peterson
5. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk


Lördagen den 14 september
Halmstad Grand Prix, V60 dubbel monrad, Halmstad, 42 lag
8. Kenneth Johansson/(Ove Löfgren, KÄR)

Fredagen den 13 september
Guldmixen, V65 mixed dubbel, Monrad, Dalsjöfors, 50 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Söndagen den 1 september
Kållecupen, V55 Dubbel grupp, Kållered, 32 lag
2. Inger Nygren/Mats Peterson
3. Hasse Svensson/Timo Lager

Lördagen den24 augusti
Klosterboulen 2, V65 Dubbel monrad, Åskloster, 34 lag
2. Inger Nygren/Mats Peterson
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
4. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
5. Stig Johansson/Romano Percat FFP
7. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson

Tisdagen den 13 augusti
Rydetdubbeln, V55 dubbel, Monrad, Onsala, 32 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Onsdagen den 7 augusti
KLOTTRÄFFEN 2019, V60 dubbel, Monrad, Halmstad, 44 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 24 juli
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, Åskloster
MIXED DUBBEL V65, Annan, 34 lag
1. Elsy Svensson/Lennart Bengtsson
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk
    Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson
5. Inger Andersson/Berny Andersson
7. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

 SM DEN 14–20 JULI I LINKÖPING

 SM V65 Trippel
1. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

SM V65 singel
5. Sally Martinsson

SM V65 Mixed dubbel
5. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

SM V65 Mixed trippel
5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Mats Peterson

Torsdagen den 4 juli
TANDEMSPELEN, V55 Trippel Monrad, Tvååker
1. Birgitta Olausson/Mats Peterson/Kenneth Johansson
2. Christer Gunnarsson/Stig Larsson/Douglas Adolfsson
4. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Sally Martinsson

Söndagen den 23 juni
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, ONSALA
MIXED DUBBEL V55, Annan,  lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Torsdagen den 6 juni
KLOSTERBOULEN 1, V55 Dubbel Monrad, Åskloster, 48 lag
1. Inger Nygren/Mats Peterson
2. Hasse Svensson/Timo Lager
5. Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson

Söndagen den 2 juni

DISTRIKTSMÄSTERSKAP, FALKENBERG
TRIPPEL V65, Grupp, 24 lag
1. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Fredagen den 31 maj
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, KNÄRED
DUBBEL V65, Annan, 13 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Torsdagen den 30 maj
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, KNÄRED
DUBBEL V55, Annan, 8 lag
2. Hasse Svensson/Timo Lager
3. Inger Nygren/Mats Peterson

Tisdagen den 28 maj
Rydetrippeln, V55 Trippel Monrad, Onsala, 24 lag
1. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Fredagen den 25 maj
Sommarfyrlingen, V55 Trippel Pool, Falkenberg, 18 lag
9. Hasse Svensson/Mats Peterson/Timo Lager
    Ann-Britt Carlsson/Leif Carlsson/Sally Martinsson

Lördagen den 4 maj
Vårträffen, V65 Dubbel Monrad, Oskarsström, 27 lag
1. Stig Johansson/Walter Mörk

Måndagen den 22 april
Tullbrons Påskträff, V60 Trippel Monrad, Falkenberg, 40 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Christer Gunnarsson
2. Mats Peterson/Timo Lager/Hasse Svensson
6. Britt Brorsson/Lena Hjalmarsson/Walter Mörki

Lördagen den 13 april
Hallcupen 4, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 42 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
7. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk

Söndagen den 7 april
Triss i damer, Damtrippel, Grupp A+B, Tyringe, 25 lag
5. Inger Andersson/Lena Hjamarsson/Gunvor Carlsson (TUL)
5. Birgitta Olausson/Sally Martinsson/Susanne Adolfsson (ÅST)

Lördagen den 6 april
Par i damer, Damdubbel Grupp A+B, Tyringe, 37 lag
2. Birgitta Olausson/Sally Martinsson

Söndagen den 31 mars
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, STÅLHALLEN HALMSTAD
SINGEL V65, 48 deltagare
2. Leif Carlsson

Söndagen den 24 mars
DISTRIKTSMÄSTERSKAP, BOULECENTRUM FALKENBERG
SINGEL ÖPPEN, 7 deltagare
Distriktsmästare: Peter Lundqvist
SINGEL V55, 16 deltagare
2. Hasse Svensson
3. Kenneth Johansson

Lördagen den 23 mars
Hallcupen 3, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 43 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
3. Lena Hjalmarsson/Walter Mörk
4. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Onsdagen den 20 mars
Vallås Trippelmixed, V65 Trippel Monrad, Halmstad, 35
lag
5. Douglas Adolfsson/Christina Eng/Timo Lager

Söndagen den 17 mars
Falkens Veteran 75, Dubbel Monrad Annan, Falkenberg, 40 lag
1. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 9 mars
Varbergs Vintercup 45, Öppen mixed dubbel Pool, Varberg, 23 lag
3. Inger Nygren/Robert Bergström (TVÅ)

Lördagen den 23 februari
Hallcupen 2, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 44 lag
3. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
6. Lena Hjalmarrson/Walter Mörk
8. Douglas Adolfsson/Lennart Johansson

Lördagen den 16 februari
Distriktsmästerskap lag V55, Varberg, 32 lag
1. Christer Gunnarsson/Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Inger Nygren/Mats Peterson/Hasse Svensson/Lennart Johansson
2. Lennart Bengtsson/Arne Blomfelt/Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson/Lasse Lothsson/Sven-Arne Bengtsson

Söndagen den 3 februari
Tullbrons Februariträff, V65 Dubbel Monrad, Falkenberg, 40 lag
2. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson

Lördagen den 26 januari
Hallcupen 1, V60 Dubbel Monrad, Kungsbacka, 42 lag
1. Britt Brorsson/Hasse Svensson

Fredagen den 25 januari
Månadsfighten, V65 Dubbel Monrad, Borås, 36 lag
2. Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

Onsdagen den 2 januari
Falkenbergs Vintertrippel, V55 Trippel Monrad, Falkenberg, 40 lag
3. Birgitta Olausson/Christer Gunnarsson/Kenneth Johansson

LäjÅs-spelen, V65 Dubbel Monrad, Varberg, 54 lag
3. Ulla Olsson/Jan-Olof Olsson
5. Birgitta Olausson/Kenneth Johansson
7. Christer Gunnarsson/Stig Larsson

Uppdaterad: 06 AUG 2019 14:39
Epost: This is a mailto link

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info