Hoppa till sidans innehåll

TRIPPEL


Kulknappens klubbmästerskap i trippel spelades första gången i oktober 1983 i Sociététsparken. Första klubbmästarna hette Bodil Larsson, Mats Peterson och Christer Sandberg, ett lag som året efter blev sexa vid SM i Göteborg.

 

KM 2018

åndagen den 12 november spelades poolspelet med 11 lag i 3 pooler, vilket var samma antal lag som 2017. Det innebar att det krävdes två utjämningsmatcher innan semifinallagen var klara. Semifinalerna och finalen spelas måndagen den 3 december, samma kväll som semifinalerna och finalen i dubbeln spelas.

 

Semifinalerna spelades måndagen den 3 december.

Utjämningsmatcher Semifinaler Final Klubbmästare
  Bengt Svensson
Stig Johansson
Sally Martinsson
 Kenneth Johansson
Christina Eng
Birgitta Olausson
 Kenneth Johansson
Christina Eng
Birgitta Olausson
Richard Jörnbo
Jalle Mårtensson
Lasse Lothsson
Kenneth Johansson
Christina Eng
Birgitta Olausson
Kenneth Johansson
Christina Eng
Birgitta Olausson
Inger Anderssson
Berny Andersson
Douglas Adolfsson
Inger Anderssson
Berny Andersson
Douglas Adolfsson
 Timo Lager
Hasse Svensson
Mats Peterson
Lennart Ingeltun
Arne Blomfelt
Arne Dyberg
  Timo Lager
Hasse Svensson
Mats Peterson

 

KLUBBMÄSTARE GENOM TIDERNA.

År

Öppen trippel

Veterantrippel V65

2018 Birgitta Olausson/Christina Eng/Kenneth Johansson Ingen tävling
2017 Bengt Svensson/Bosse Karlberg/
Stig Johansson
Ingen tävling
2016  Britt Brorsson/Inger Andersson/Klaus Grossmann Jalle Mårtensson/Jan-Olof Olsson/Ulla Olsson
2015 Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Sune Moberg Britt Brorsson/Harald Brorsson/Klaus Grossmann
2014 Birgitta Olausson/Kenneth Johansson/Sune Moberg Berny Andersson/Inger Andersson/Lennart Bengtsson
2013 Bengt Svensson/Bertil Axelsson/Stig Johansson Berny Andersson/Christer Sandberg/Inger Andersson
2012 Elsy Svensson/Klaus Grossmann/Timo Lager Birgitta Olausson/Douglas Adolfsson/Sune Moberg
2011 Birgitta Olausson/ Kenneth Johansson/ Lennart Johansson Sune Moberg/Douglas Adolfsson/Roland Henkelmann
2010 Christer Sandberg/Fredrik Brorsson/Mats Peterson Douglas Adolfsson/Leif Karlsson/Sune Moberg
2009 Berny Andersson/Klaus Grossmann/Sune Moberg Kenneth Johansson/Birgitta Olausson/Erling Ottosson

2008

Jimmy Antonsson/Fredrik Brorsson/Tobias Johansson Kenneth Johansson/Carina Löfvenborg/Ola Stenbrink

2007

Tobias Johansson/Jimmy Antonsson/Kent Eklöv

Britt Brorsson /Harald Brorsson/Gert Olsson

2006

Tobias Johansson/Per Sandström/Timo Lager Sally Martinsson/Birgitta Olausson/Douglas Adolfsson (V55)

2005

Fredrik Brorsson/Mats Peterson/Christer Sandberg Birgitta Olausson/Lennart Johansson/Stig Johansson

2004

Timo Lager/Ulf Lindell/Klaus Grossmann Gunvor Hermans/Stig Johansson/Thomas Persson

2003

Andreas Jacobsson/Åke Rydén/Ulf Wallman Stig Johansson/John Kedert/Kjell Ödman

2002

Tobias Johansson/Jimmy Antonsson/Annika Eklöv  

2001

Tobias Johansson/Per Sandström/Timo Lager  

2000

För få anmälda lag

 
1999 Christer Sandberg/Olle G Johansson/Ove Svensson  

1998

Dan Eliasson/Lars Helin/Ulf Lindell  
1997 Klaus Grossmann/Timo Lager/Ulf Lindell  

1996

Per Sandström/Tony Gunnarsson/Mats Peterson  

1995

Stefan Giza/Kenneth Köhalmi/Mats Peterson  

1994

John V Johansson/Timo Lager/Kjell Ödman  

1993

Per Sandström/Thomas Dahl/Kenneth Köhalmi  

1992

Ulf Lindell/Klaus Grossmann/Stig Johansson  

1991

Klaus Grossmann/Stig Johansson/Kjell Ödman  

1990

Ulf Lindell/Klaus Grossmann/Lalla Robertsson  

1989

Ulf Lindell/Mats Peterson/Christer Sandberg  

1988

Ulf Lindell/Mats Peterson/Christer Sandberg  

1987

Bjarne Johansson/Stig Johansson/Tobias Johansson  

1986

Mats Ackring/Fredrik Brorsson/Tobias Johansson  

1985

John Ljung/Alf Löfgren/Nils Peterson  

1984

Bodil Larsson/Christer Sandberg/Mats Peterson  

1983

Bodil Larsson/Christer Sandberg/Mats Peterson  
Uppdaterad: 06 DEC 2017 11:20 Skribent: Christer Sandberg

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info