Hoppa till sidans innehåll

DUBBEL


Klubbmästerskapen i öppen dubbel har spelats sedan 1983 då två av klubbens grundare Bodil Larsson och Mats Peterson tog den första titeln. Sedan dess har det varje år spelats KM i den öppna klassen. Under senare år har flera klasser införts: veteran V65, mixed dubbel både öppen och veteran, damdubbel och juniordubbel. Som framgår av sammanställningen längst ner på sidan har dessa klasser förekommit oregelbundet. Ibland har det berott på att inga lag anmält sig och ibland på att klassen av olika anledningar inte funnits med i inbjudan.

KM 2019

MIXED DUBBEL

Semifinaler och final spelades måndagen den 16 december.

För poolspelet se nyhetsartikel.

Semifinaler Final Klubbmästare
Christina Eng
Roberg Bergström
Ann-Britt Carlsson
Leif Carlsson
Ann-Britt Carlsson
Leif Carlsson
Ann-Britt Carlsson
Leif Carlsson
Lena Hjalmarsson
Walter Mörk
Birgitta Olausson
Kenneth Johansson
Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

 

DUBBEL

För gruppspelet se nyhetsartikel.

Semifinaler och final spelades måndagen den 3 december.

Semifinaler Final Klubbmästare
Bo Karlberg
Christina Eng
Lena Hjalmarsson
Walter Mörk
13-6
Lena Hjalmarsson
Walter Mörk
13-11
Lena Hjalmarsson
Walter Mörk
Robert Bergström
Peter Lundqvist
Robert Bergström
Peter Lundqvist
13-4
Jan-Olof Olsson
Ulla Olsson

 

KLUBBMÄSTARE GENOM TIDERNA

År

Öppen

Veteran V65

Dam

Mixed

Junior

2019 Lena Hjalmarsson
Walter Mörk

Ingen tävling

Ingen tävling Ann-Britt Carlsson
Leif Carlsson
Ingen tävling
2018 Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

Ingen tävling

Ingen tävling Birgitta Olausson
Kenneth Johansson
Ingen tävling
2017

Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

Ingen tävling

Ingen tävling Britt Brorsson
Hasse Svensson
Ingen tävling
2016

Timo Lager
Tobias Johansson

Britt Brorsson
Bo Karlberg

 Ingen tävling

Britt Brorsson
Hasse Svensson

Ingen tävling
2015

Fredrik Brorsson
Mats Peterson

Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

 Ingen tävling

Britt Brorsson
Timo Lager

Ingen tävling
2014

Kristofer Hirverud
Mats Peterson

Mats Peterson
Christer Sandberg

Birgitta Olausson
Elsy Svensson

Sally Martinsson
Dogulas Adolfsson

Ingen tävling
2013

Fredrik Brorsson
Mats Peterson

Lennat Bengtsson
Berny Andersson

Birgitta Olausson
Elsy Svensson

Inger Malmberg
Klaus Grossmann

 Ingen tävling
2012

Klaus Grossmann
Timo Lager

Roland Henkelman
Stune Moberg 

Birgitta Olausson
Elsy Svensson

Elsy Svensson
Bo Karlberg 

Ingen tävling
2011

Britt Brorsson
Klaus Grossmann

Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

Ingen tävling

Birgitta Olausson
Lennart Johansson

Ingen tävling

2010

Fredrik Brorsson
Kristofer Hirverud

Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

Ingen tävling

Brtit Brorsson
Sune Moberg

Ingen tävling

2009

Berny Andersson
Klaus Grossmann

Roland Henkelmann
Sune Moberg

Christina Eng
Sally Martinsson

Birgitta Olausson
Kenneth Johansson

 

2008

Dan Eliasson
Timo Lager

Britt Brorsson
Göte Stolth

Inger Andersson
Birgitta Olausson

Annika Eklöv
Kent Eklöv

Trine Berntsson
Adam Sonko

2007

Dan Eliasson
Timo Lager

John V Johansson
Bertil Karlsson

Siw Karlsson
Sally Martinsson

Birgitta Olausson
Klaus Grossmann

 

2006

Jimmy Antonsson
Timo Lager

Britt Brorsson
Leif Löfvenborg

 

Annika Eklöv
Kent Eklöv

 

2005

Jimmy Antonsson
Birgitta Olausson

V55:
Inger Andersson
Berny Andersson

 

Birgitta Jannesson
Åke Rydén
V65:
Birgitta Olausson
Stig Johansson

 

2004

Rose-Marie Jonsson
Jimmy Antonsson

V55:
Birgitta Olausson
Stig Johansson

 

Lisa Peterson
Mats Peterson

 

2003

Magnus Johansson
Ulf Wallman

V55:
Stig Johansson
Kjell Ödman

 

Mia Wallman
Ulf Wallman

 

2002

Roland Henkelmann
Mats Peterson

   

Victoria Gradin
Jimmy Antonsson

 

2001

Tobias Andersson
Andreas Jacobsson

   

Margaretha Johansson
Timo Lager

 

2000

Berny Andersson
Christer Sandberg

   

Birgitta Olausson
Mats Peterson

 

1999

Inger Andersson
Berny Andersson

   

May-Britt Gustafsson
Kjell Ödman

 

1998

Jimmy Antonsson
Per Sandström

       

1997

Berny Andersson
Kjell Ohlsson

       

1996

Klas Grossmann
Ulf Lindell

       

1995

Per Sandström
Kenneth Köhalmi

   

Sanna Gustavsson
Stefan Giza

 

1994

Jimmy Antonsson
Stefan Giza

       

1993

Jimmy Antonsson
Kenneth Köhalmi

       

1992

Klaus Grossmann
Ulf Lindell

       

1991

Fredrik Brorsson
Tobias Johansson

       

1990

Fredrik Brorsson
Tobias Johansson

       

1989

Mats Peterson
Christer Sandberg

       

1988

Fredrik Brorsson
Tobias Johansson

       

1987

Mats Peterson
Christer Sandberg

       

1986

Mats Ackring
Peter Sjölin

       

1985

John Ljung
John Stenefjäll

       

1984

Mats Peterson
Christer Sandberg

       

1983

Bodil Larsson
Mats Peterson

       
Uppdaterad: 20 DEC 2017 09:39 Skribent: Christer Sandberg

 

 

 

 

 

 

GYNNA VÅRA SPONSORER!

 

Postadress:
Varbergs BK Kulknappen - Boule
Christer Sandberg, Rumligatan 17
43237 Varberg

Kontakt:
Tel: 034019437
E-post: This is a mailto link

Se all info